Sosyal Medya ReklamcılığıArtık bütün markalar çalışmalarını dijitale aktarmış durumdalar. Bu yüzden sosyal medya marketing hususunda sosyal medya yönetimi servisi kullanmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Zira kurumlar servis, marketing, satılan ürünlerin onaylanması, teslimatı gibi binlerce çalışma arasında bir de sosyal medya mecraları ile ilgilenmeleri eziyetli olabilir.
Bu anda şirketlere ürün veren internet pazarlama firmaları devreye girmektedir.
İnternet satış uğraşları son yıllarda büyüme göstermiştir.
Aslında sosyal medya marketingcilerin, İnternet mecralarını yanlızca bir satış kanalı olarak kullanması bir yanlış olacaktır. Çünkü Dijital platformları aynı zamanda sizlerin hedef kitlelerinizle iletişim kurabileceğiniz kanallar olmaktadır.
Dijital pazarlama ajansları sizin için, hedef kitlenize en doğru yöntemde erişir ve servislerinizi en mükemmel tekniklerle tanıtır.
Aynı zamanda şirketlerin hemen Sosyal medya mecralarına uyumlu olmasını sağlar. Bu yazımızda, sizlere Sosyal medya danışmanlığı hizmetinin faydalardan bahsedeceğiz.

Dünya genelinde internet kullanıcılarının %74’ü Dijital kanallarını aktif olarak kullanmaktadır. Bu kadaraktif bir kullanım alanına sahip Sosyal medya platformları kurum olarak sizin varlık göstermemeniz gibi bir şey olamaz.
Şu nedenle İnternet ağları servislerinizi tanıtabileceğiniz ve popülaritenizi artırabileceğiniz en hızlı ortam olmaktadır.
IG ve YouTube.com başta olmak üzere bütün İnternet ağlarında kullanıcılar ile iletişime geçmek oldukça basit olmaktadır.
Mükemmel bir internet pazarlaması ile müşterilerinize bu tür kanallardan rahat olarak ulaşabilmekte ve ürünlerinizin tanıtımını yapabilmektesiniz.
Bu mecralar sayesinde çok kısa yıllar içerisinde uygun bir şekilde kurum bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz.
Potansiyel müşterilerinize her gün etkili olarak girmiş olduğu bu platformlar sizler için olağanüstü bir pazarlama ortamı olmaktadır.
Artık kullanıcılar dijitali sadece resim görme maksatlı kullanmamaktadır. Artık bu platformların geneli aynı zamanda gerçek zamanlı birer iletişim aracı haline dönüşmüştür.
Bu platformların kitleleri aynı zamanda buralardan aldıkları ürünlerle ilgili her tür bilgiyi yine dijital üzerinden alabilmektedir.
Birçok şirket dijital danışmanlığı servisi sayesinde sıkça sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
Birçok firma SEO faaliyetlerinde Dijital platformları adeta imdatlarına yetişmektedir.
Zira aktif olan internet ağlarına sahip olan siteler google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer aldıkları görülmüştür. Böyle bir şeyin olması elbette ki hizmetlerinizin tanıtımı için çok büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok gereklikli bir katkı sağlanmış olacaktır.
Dijital reklamları sayesinde sizde dijital tanıtım kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi hizmetlerinize çekebilirsiniz.
Hedef kitlenizi oluşturan insanların Dijital platformlarındaki dijital ve çevrimdışı hareketlerini gibi daha birçok verilerine sahip olabilirsiniz.
Başarılı bir Sosyal medya yönetimi bu tür etkenlerin hepsini göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
kurumlar Dijital ağları sayesinde hedef kitleleri ile doğrudan iletişim kurabilmektedirler.
Birçok şirket tanıtım yayınladıktan sonra reklam ile ilgili müşterilerinizden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda müşterilerinizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.
Bir kere mağaza için en önemli nokta servislerinin en iyi yöntemde pazarlanması olmaktadır.
İşte Dijital ajansları sizlere hiçbir platformda bulamayacağınız bir satış faaliyetleri sunmaktadır. Bu firmalar yardımıyla kurumunuz bütün Dijital ağlarında var olmaktadır. Böylece ulaşabileceğiniz maksimum müşteriye ulaşmış olacaksınız.
Günümüzün yeni iş alanlarından olan ve mağazalar için mükemmel fırsatlar sunan Sosyal medya yönetimi uzmanları markanızın tüm sosyal ağlarda duyurulmasını sağlamaktadır.
Bu sayede hem ürünlerinizin tanıtımı gerçekleştirilmekte hem de organizasyon bilinilirliği artmaktadır. İnternet ortamında günü birlik trendler ve teknikler değişebilmektedir, sizin bunu takip etmeniz imkânsız olacaktır.
Bu yüzden bu işi İnternet danışmanları üstlenmektedir. Zira bu kişiler nereden başlayacaklarını ve hangi ağlarda ne tür içerikler paylaşacaklarını çok iyi bilmektedirler.
Çalıştırdığınız mağazanız ne kadar büyük olursa olsun iyi bir Sosyal medya danışmanı, şirketinizi maksimum erişilebilir kılabilmektedir.
Bütün Dijital kanallarında aktif olarak, bu kanallarda sizler için en mükemmel tanıtımları ve marketing faaliyetlerini uygulamaktadır.
Yaptıkları yeni tanıtımlarla, beğenilere hemen verilen cevaplar potansiyel hedef kitle trafiğinizi gözle görülür derecede artırmaktadırlar.
Tüm yaptıkları bu uğraşlar sayesinde sizi ve mağazanızı maksimum hedef kitleye eriştirir ve her geçen gün daha da artırırlar.
Sosyal medya danışmanlığı uzmanları, kurumunuza ait değerler ve bu değerlere ilişkin planlama yapma hususlarında oldukça yeteneklidirler.
Firmanızın servislerini politikanızı pratik, duygusal yönleriyle ortaya koyar ve faydalarını teşvik edici bir hale getirir.
Anlayacağınız bu uzmanlar sizin ve mağazanızın değerlerini en yukarıya taşımak için eğitim alırlar.
Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde rakipleriniz arasında bir adım öne geçer ve yakaladığınız bu başarı sayesinde , markanızda gözle görülür bir ciro artışı meydana gelir.
Gördüğünüz gibi bir firma ile çalışmak sizler için hemen her açıdan kazançlı kılmaktadır. Aynı zamanda bu uzmanlar sadece sizin web sitenizle ilgilenmekle kalmaz rakiplerinizin de sitelerini gözlemleyerek, sizin için yararlı olabilecek bilgileri elde ederler.
Kaliteli ve alanında profesyonelleşmiş kişilerle iş birliği yaptığınızda işletmeniz çok daha kısa sürede belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşacaktır.
İnternet yönetimi ürünü sayesinde, bütün İnternet kanallarında tanınır bir hale geleceksiniz.
Tüm bunların yanında organizasyonuza ait web sitenizi ürünleri en mükemmel yöntemde tanıtma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca tüm bu başarınızı artıracak olan ürünlerini günümüzde çok işe yaramayan klasik tanıtım çalışmalarına göre çok daha uygun bir fiyata yaptıracaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de paranızdan tasarruf sağlamış olacaksınız.
Kurumsal Kimlik ve Dijital
Sosyal medya son zamanlarda hepimizin hayatına iyice entegre olan bir alan. Bu sebeple firmalar da Dijital üzerinden kurumsal kimliklerini ve kendilerini sıkça tanıtmak istiyorlar. Bunun için de birçok faaliyet yapılıyor.
Peki şirket olarak kurumsal kimliğinizi kaç günde tanıtabilirsiniz? Bunun bir süreci var mıdır?
Kurumsal kimlik tanıtma aslında zor bir meseledir. Fakat iyi bir çalışma ile bunun üstesinden gelmek kısa bir süre gerektirir.
Özellikle kaliteli bir web sitesi, Dijital ve logo ile kurumsal kimliğinizi kolay bir biçimde hedef kitlenize eriştirebilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz web sitesinin sizlere ciddi anlamda fayda sağlaması için mutlaka kurumsal bir site tasarımına sahip olmalısınız.
Kurumlar için İnternet Kullanımının Faydaları
İnternet, marketing sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu nedenle henüz bu işe yeni adım atanlar, İnternetin firma tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda ağ üzerinden reklam yapmak, kurumunuz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir.
Çünkü günümüzde İnternet alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Peki tanıtım kaynaklarını neden Dijitale yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?
• Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
• Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
• İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
• Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
• Kurum tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
• SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
• Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir
BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM
İnternet kullanımının ücretsiz olması, birçok organizasyonun tanıtım bütçelerini de rahatlatmaktadır. İnternet tanıtım harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir.
Tanıtımlara para harcamak, hedeflerinize daha Hızlı eriştirmenize yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır.
Her Dijital mecrası için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak müşterilerinize yaratıcı formüllerle erişebilirsiniz.
Sürekli olarak doğru stratejiler kullanmaya devam ederseniz Sosyal medyanın gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için dijitale küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.
TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM
Müşterilerinizle direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. İşiniz Dijitale mevcut olsun veya olmasın, kitleler büyük ihtimalle zaten sizden bu platformlar üzerinden bahsetmektedir.
Sosyal medyadaki konuşmaları aktif olarak izlemek, firmanızla ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar.
İnternetin iş için en büyük faydalarından biri, hedef kitlelere olduğu kadar potansiyel müşterilere erişme ve Twitter, insta, FB ve benzeri platformlarda onlarla iletişime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay erişebilir ve sorulara anında cevap veren mağazalarla bağ kurarlar.
Bu nedenle ikili iletişime girmek, müşteri çekmek için de ideal yöntemlerden birisidir.
Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, insanlar mağazanıza daha çok güvenmeye başlayacaktır.
İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya ağlarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?
İnternetin reklam hedeflemesi oldukça nettir.
İnternette kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer kitlelere sunmaktadır.
Bu da tanıtım vermek isteyen organizasyonların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Bir şirket hedef kitlesini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal mecralarda kolaylıkla bu müşterilere ulaşabilmektedir.
Ancak geleneksel ağlarında belirlenen müşterilere erişebilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
markalar ayırdıkları tanıtım bütçesi ile belirledikleri müşterilere en hızlı yöntemde erişebilmektedir.
Dijitalin maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak müşterilerinize kolay bir yöntemde ulaşabilirsiniz.
Sosyal medyada anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere ulaştırılabiliyor olmasını sağlamaktadır.
Ya da Dijital da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
Sosyal medyanın sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. İnternette kişiler ve şirketler kolay bir yöntemde iletişim kurabilmektedir.
Kurumsal Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
İnternet yönetimi, Sosyal medya platformlarının nasıl kullanılacağı ve bu kanallarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır.
Sosyal medya ağlarının şirketlerin itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerin yapılmasına ise kurumsal Sosyal medya yönetimi adı verilmektedir.
firmalar ister küçük olsun ister büyük Sosyal medya platformlarına büyük bir önem göstermektedir.
Şu nedenle günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin Sosyal medyaya gösterdiği gereklilik kurumların ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine sebep olmuştur.
Bu doğrultuda her mağazanıza kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya firmaları ile ya da doğrudan Sosyal medya uzmanları ile çalışmaktadır.
Sosyal medya markaların müşterilerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
Bu nedenle kurumların hedef kitlelerinizle erişmek için İnterneti kullanması kaçınılmaz bir durumdur.
Peki, kurumsal Dijital danışmanlığı içeriği neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…
Kurumsal Sosyal medya yönetimi Neleri Kapsamaktadır?
Kurumsal Dijital danışmanlığının kapsamı İnternet ajansı ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya mecralarını kapsamaktadır.
Bu mecralar ise; FB, Twitter, Pinterest, insta, Flickr, Google ve YouTube.com v.bdir. Günümüzde İnterneti büyük bir gereklilik kazanması ve internet satış mecralarının ortaya çıkması ile beraber marketing trendleri de değişmiştir.
Artık organizasyonlar müşterilerine erişebilmek için müşterilerinin gelmesini beklemiyor aksine müşterilerinin ayağına gidiyor.
İnternet ise hedef kitlelerin ayağına gitmek için en hızlı platformlarından bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise Sosyal medyanın hedef kitleleri etkileme konusunda büyük bir gereksinime sahiptir. Peki, kurumsal sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılmalıdır?
Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Kurumların hedef kitlelerinine sosyal medya aracılığı ile erişebilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır.
Bu teknikleri aşağıdaki sıralamak mümkündür.
Samimi Bir Dil Kullanın
Sosyal medya kurumsal bir mecra değildir. Bu yüzden Dijitaldeki müşterilerininiz ile etkileşim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız.
Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil Dijital için en başarılı olanıdır.
Dijital Kampanyaları Düzenleyin
Dijital üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun.
Bu sayede Dijital hesaplarınızı ve markanızı hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.
Tarafsız Paylaşımlar Yapın
İnternet üzerinden müşterilerine erişmek isteyen firmalar bu ağlarından paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin markanızdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.
Bu nedenle bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.
Sosyal Medya Tanıtımlarını Kullanın
Dijitalde büyük bir rekabet söz konusudur. Bu sebepten mağazaların Sosyal medyada rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür.
Bu doğrultuda firmaların Dijitalin bazı özelliklerinden faydalanarak hedef kitlelerinine ulaşmasında fayda vardır.
Eğer mağazalar hedef kitlelerinin organik bir biçimde ağlarını takip etmelerini ve kendileri ile etkileşime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak Dijital reklamlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere ulaşmak mümkündür.
Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz
İnternet medya kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de şirketinizin hedef kitlesine daha hızlı erişmesini sağlamak için bu popüler Sosyal medya fenomenlerini kullanabilirsiniz.
Bu sayede fenomen hesaplar organizasyonunuzu takipçilerine duyurur ve organizasyonunuzun tanıtımını yapar.
Sosyal medya Danışmanlığı Fiyatları
Özellikle son yıllarda çift yönlü iletişim sağlanması açısından sağladığı büyük kolaylıklar düşünüldüğünde, İnternet mecralarını ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortadadır.
Sosyal medya yönetimi servisleri sayesinde büyük bir pazar potansiyeline sahip bu kanallarda şirketinizin bilinilirliğini çok büyük ölçüde artırabilirsiniz.
Profesyonel bir yardım sayesinde marka hizmetlerinizle ilgili düzenli ve kaliteli tanıtımlarla İnternette aktif bir rol alabilirsiniz. Bunun neticesinde web site trafiğinizin çok kısa sürede gözle görülür derecede arttığını göreceksiniz.
Tabi profesyonel yardım sağlıyor diyen birçok kuruluş bulunmaktadır, fakat siz bunlardan güvenilir olan ve servis sunduğu mağazalarda gerçekten başarı elde etmiş olanları seçmelisiniz.
Sizler için elimizden geldiğince bu tür markaların ürün fiyatlarını ve sizlere neler sağlaması gerektiklerini paylaşacağız.
Eğer alanında uzman ve güvenilir eş zamanlı Dijital danışmanlığı hizmeti sağlayacak şirketler ile anlaşabilirseniz, web sitenizin hedef kitle trafiği oldukça artacaktır.
Kanallarınıza ve ürünlerinize yapılan yorumlara hemen dönüşlerle organizasyonunuzun bilinirliği ve itibarı da artmış olacaktır.
Günümüzdeki Dijital platformlarının her birinin kendine özgü farklı bir dili bulunmaktadır. Yani her birisi için farklı uygulamalar gerekebilmektedir, bu sebepten iyi bir Dijital uzmanı bunların tümünün farkında ve bilincinde olmalıdır.
Sürekli duyduğumuz çoğu zamanda kullandığımız bu Dijital denilen tabir ne demektir? Esasında mana olarak; sosyal medyanın hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan anlık paylaşım siteleri olmaktadırlar.
İlk çıkış noktaları itibariyle kişisel bazda kullanılan bu mecralar günümüzde kurumsal olarak da kullanılması zorunlu bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Tüm platformlarda yönetim sağlanması ile bu kurumlar artık servislerinin tanıtımını çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilmektedirler.
Dünya genelinde hem kişisel hem de kurumsal olarak servis sunan ve en çok bilinen sosyal kanallar; Twitter, LinkedIn, FB, IG, Youtube, Pinterest gibi sosyal platformlar olmaktadır.
Birçok mağaza bu sosyal mecralar sayesinde müşterilerinine kolayca ulaşabilmektedirler.
Özellikle İnternet yönetimi ürünü alan birçok organizasyon hizmetlerinin ve markalarının FB, twitter.com ve IG gibi kanalları aktif olarak tercih etmekteler.
Zira neredeyse bütün insanlar tarafından kullanılan bu sosyal kanallar ile firma bilinilirliklerini çok kolay bir şekilde artırabilmekteler.
Tüm bu işlemleri sizin ve şirketinizin adına Sosyal medya danışmanlığı sunan kuruluşlar en uygun fiyatlardan başarıyla gerçekleştirmektedir. Genel olarak en düşük Sosyal medya danışmanlığı servisi 1000 TL’den başlayıp bu sizin isteğinize ve yapılacak çalışmalara göre artabilmektedir.
Sosyal medya Danışmanlığı ürününde Olması Gerekenler
İnternette her daim aktif olarak bulunmalı ve bütün sosyal kanallarda bulunan hesapların en iyi biçimde kontrolünü sağlamalıdır. İyi bir internet danışmanının başarısını yaptığı paylaşımların ve reklamlarının ne kadarının beğenildiğinden ve en önemlisi de yapılan yorum ve geri dönüşlerden anlayabilirsiniz.
Başarılı ve alanında iyi olan bir sosyal medya danışmanı aynı zamanda çok iyi bir Adobe Photoshop kullanıcısı olmalıdır. Çünkü servislerinizin tanıtılmasında bu yazılım araclarının kullanılması oldukça önemli olacaktır.
Hemen her tür Sosyal medya hesaplarının (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube.com gibi) paylaşımlarını, tasarımlarını ve danışmanlığını başarıyla gerçekleştirmelidir.
Markanız ve hizmetleriniz için en hızlı hedef kitlenin belirlenerek en iyi görsel içeriklerden oluşan reklamın hazırlanması
Çalıştığı firmaların web siteleri için en iyi dijital mecralarının belirlenme işlemlerinin yapılması
Web siteniz üzerinden ürünleriniz ve kurumunuz hakkında gelen yorumlara Dijital danışmanlığı hizmeti veren kurumlar anında cevap vererek geri dönüş sağlarlar.
Böylece şirketinizin güvenilirliği artırılmış olur.
Dijital danışmanları aynı zamanda rakip mağazalarında hesaplarını ve sayfalarını analiz ederek sizin için mükemmel olanları tespit ederler.
Sosyal medya Yönetimi hizmeti Sunan Firmaların Özellikleri
Sosyal medya yönetimi daha önce de ifade ettiğimiz gibi çağımızın en gerekli tanıtım ve satış aktörlerinden bir tanesidir.
Bu anlamda İnternet yönetimi servisi sunan mağazanın özellikleri sosyal mecralarda yakalanacak başarıyı kat be kat arttırır.
Geleneksel pazarlama faaliyetlerden çok daha etkili yönleri olan ve bir markanın büyümesinde tartışılmaz katkıları olan Sosyal medya danışmanlığı hizmeti almaya karar verdiyseniz size ürün sunacak ajansda şu özellikleri aramanız gerekir;
Sosyal medya ajansının sizi, kurumunuzun amacını bütün yönleriyle tanıması gerekir.
kurumunuzun geçmişten bugüne sahip olduğu kurumsal kimliğe zarar vermeyecek bir yönetim için kullanılacak dil ve çalışmalarin iyi belirlenmesi gerekir.
Müşteri analizi doğru yapılmalı ve hedef kitleyi cezbedecek reklam faaliyetleri ile sosyal medya etkileşimini arttıracak uygulamalar ortaya konmalıdır.
Sosyal medya başarı için rakip analizi ve SWOT analizi gibi değerlendirmeler ile şirketin Sosyal medya danışmanlığı ile elde edeceği kazanımlar önceden belirlenmeli ve bu yönde çalışmalar yürütülmelidir.
Sosyal medya Uygulamaları
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada İnternet kullanımı artmıştır.
İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü Sosyal medya uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde kitlelerin zaman geçirdikleri birçok Dijital uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir.
Kendisini yenileyemeyen mecralar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.
Elbette ki çok Mükemmel bir şekilde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni mecralarda çıkacaktır.
Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan Sosyal medya mecralarını tespit edip yazmaya çalıştık.
1-) FB
Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı FB almaktadır.
Facebook.com günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook.com Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça sık olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.
2-) twitter.com
Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen İnternet uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan Twitter.com yaygın olarak kullanılmaktadır.
Twitter.com kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak Twitter.com kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.
3-) Medium
Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi Dijital ağı olmaktadır.
Blog platformu olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir.
Bu İnternet kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.
Buradaki bütün içerikler Sosyal medya uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir.
Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.
4-) Linkedin
İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller platformu olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için iletişim kurması gerekli hemen herkes Linkedin.com’de olmalıdır.
İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü uğraş alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır.
Burada kullanıcılar diğer kişilerle iletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.
4-) YouTube.com
Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama Sosyal medya uygulamaları arasında yer alan YouTube.com hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.
Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran YouTube.com, kitlelere video adına hemen her tür alanda ürün vermektedir.
Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir Sosyal medya kanalıdır. Bu mecra üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Yine bütün videoların reklamlarından arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış hizmeti sunan YouTube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.
5-) Instagram
Zamanımızın en yaygın sosyal medya kanallarından site linki biri olan instagram.com, görsel paylaşımı olarak geliştirilmiş en iyi internet ağları arasındadır.
İstediğiniz her zaman durduğunuz yerde ya da hareket halinde hiç fark etmez gerçek zamanlı fotoğraf paylaşabileceğiniz en kusursuz sosyal platformdur.
İlk etapta IOS temelli mobil cihazlarda sunulan kanal daha sonra Android temelli telefonlar içinde başarılı hale gelmiştir. Sonrasında bu platformu 2012 senesinde Facebook 1 milyar Dolar bedelinde satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır.
Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.
Dijital teknolojinin hızla gelişmesi iletişim ağlarının değişkenlik göstermesinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor.
Artık iletişim platformları olarak sadece geleneksel platformlar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.
Artık Dijital sayesinde kullanıcılar haberleşebiliyor, yazışabiliyor ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor.
Bunun dışında çeşitli mağazalar müşterilerinine rahatlıkla ulaşabiliyor.
Peki, kitleler için büyük bir gereksinime sahip olan bu Sosyal medyanın tarihi nedir? İnternet bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.
Sosyal medya Reklamcılığı ve Günümüz
Günümüzün en popüler internet kanallarından olan Sosyal medya platformları nerdeyse hemen her kullanıcının vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır.
Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine İnternet reklamcılığı adı verilmektedir.
Dijital platformlarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki tanıtımlarından faaliyetlerinin ne kadar gerekli olduğunu fark edebilirsiniz.
Bu kanalların bilinirliğini birçok organizasyon önceden anlamış ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.
Bu markalar Sosyal medya ağları sayesinde ürünlerini ve kendilerini kullanıcılara tanıtma imkânı bulmaktadırlar.
Elbette ki bu işlem için bütün markalar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar.
Artık eski usul reklamcılık yerini İnternet ağları üzerinden yapılan reklamlara bırakmıştır. Zira bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan mükemmel olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır.
Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.
Bu sebepten Dijital reklamların her tür değişikliğe açık olup, günümüzde mağazaların en çok rağbet ettiği tanıtım türü olmaktadır.
kurumlar bu mecralardan yaptıkları reklamlarını takip ederek müşterileri ile her daim etkileşim içerisinde bulunmaktadırlar.
Bu iletişim neticesinde hedef kitlelerini değerlendiren organizasyonlar bu değerlendirme sonuçlarına göre satış stratejilerini geliştirmekteler.
Dijital Reklamcılığı Nasıl Yapılır?
Dijital reklamcılığı noktasında kurum belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine hızlı ilerlerler.
Birçok farklı kanal bu tanıtımların içerisinde yer alabilmektedir.
Bu platformların en başında gelenler ise; Youtube, FB, insta, twitter.com, Linkedin gibi platformlar gelmektedir.
mağazanızın yapısına ve hizmet portföyünüze göre bu platformlardan en az bir kaçında Dijital reklamları yayınlamanız etkili olacaktır.
Tabi burada yine İnternet ağınızı belirlerken;
Yapayacağınız reklamların strateji ve amacına müşterilerinize reklamların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona son olarak da yapacağınız tanıtım harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.
Kendi mağazanız için en hızlı olan ağları belirledikten sonra tanıtımlarınız için dikkat çekici görseller ayarlamalısınız.
Tüm bu öncelikli hedefler kadar tanıtımlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır.
Dijital da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı hedef kitlelerininize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.
Internet Reklamlarının Olumlu Yanları
İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; İnternet tanıtımların sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla erişebilmektesiniz.
Günümüzde neredeyse bütün şirketler bütün tanıtım bütçelerini Dijital reklamlarına ayırmaktadırlar.
Bu sayede en uygun bütçe ile en fazla sayıda müşterilere anında erişebilmekteler.
Dijital kanalları dijital satış noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır.
Çünkü İnternet tanıtımları sayesinde kullanıcılar istedikleri ürünlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler.
Bu kolay erişim sayesinde mağazalar hemen her tür hizmetlerini oldukça kolay bir biçimde tanıtabilmekteler.
Belki de sosyal medya reklamlarının en çok kullanılma nedenlerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde hızlı olarak yayılmasıdır.
Yayınlamış olduğunuz tanıtım gün içinde anında kullanıcıların karşısına gelebilmekte ve internet ziyaretçi trafiğiniz bir anda artabilmektedir.
Dijital reklamcılığı sayesinde tanıtımlarınızın istediğiniz hedef kitleye erişmesini sağlayabilmektesiniz.
Kitleler yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olabilmektesiniz.
Bu nedenle ürünlerinizi tanıtacağınız hedef kitlenizi çok hızlı bir biçimde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.
E-Ticaret’de Internet Reklamları
Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı etkileşim mecraları ve farklı satış araçları hayatımıza girmeye başlamıştır.
E-ticarette bunlardan biridir.
Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de kurumlara büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır.
Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır.
Ancak e-ticaret şirketlerinin da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır.
Bu yollardan en önemlisi internet reklamcılığıdır. Satışı dijital üzerinden olan bir organizasyonun online üzerinden reklam yapmaması neredeyse imkânsızdır.
Peki, sosyal medya reklamcılığı nedir?
Sosyal Medya Reklamcılığı
Sosyal medya reklamcılığı, kullandığımız internet platformları üzerinden yapılan reklamlardır.
İnternet reklamcılığı ise Sosyal medyayı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan iletişim faaliyetlerini kapsamaktadır.
İnternetin ve Sosyal medyanın hayatımızda büyük bir gereksinime sahip olması bu ağları üzerinden tanıtım ve iletişim faaliyetleri yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Markalar bu kanallar üzerinden reklam yaparak pek çok fayda elde etmektedir.
Diğer geleneksel tanıtım platformlarına göre tüketicilere daha Mükemmel ulaşım sağlayan ve daha az maliyete sahip olan internet reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük gereksinime sahip olmaya başlamıştır.
Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her marka bu reklamcılık çalışmalarını sürdürmektedir. E-ticaret şirketlerı bu sektörlerin başında gelmektedir.
Peki, e-ticaret şirketlerı için internet reklamcılığının gereksinimi nedir?
İnternet ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret organizasyonlarına Sağladığı Faydalar
E-ticaret kurumları dijital dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran markalarıdır.
Durum böyle olunca internet reklamına önem vermektedirler.
E-ticaret firmaları sosyal medya reklamcılığı ve taktikleri ile müşterilerini etkileyerek cirolarını artırmaya çalışmaktadır.
Dijital ağlarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır.
Dolayısıyla Dijitalda var olan firmaların kimliğini İnternet hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir.
Bu nedenle mağazaların Sosyal medya hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, iletişim bilgilerini ve diğer Sosyal medya hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.
Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir ürün satın almadan önce Sosyal medya hesaplarını incelerler.
Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir.
Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden ürün satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de ürün satılabilir.
internet reklamları organizasyonlar için güven temelini oluşturabilir.
Ayrıca e-ticaret sitesinin hedef kitlesi sosyal medya platformunda fazla vakit geçiren ve internet platformlar aracılığı ile hizmet satın alan kullanıcılardır.
Bu durum göz önüne alındığında, dijital tanıtımlarını ve sosyal mecraların yoğun bir yöntemde ele alınılması gerekmektedir.
İnternet platformları ile markanızı yönetebilirsiniz.
Kullanıcılar internet ağlarında aktif bir biçimde bulunan markanız hakkında bilgi almak için Sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir.
Fakat kullanıcının Sosyal medya da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli İnternet hesaplarının internet pazarlama uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Oluşturulan etkin bir Dijital faaliyeti ile belirlenen müşterilere erişmek ve hedef kitleyi etkilemek gerekmektedir.
Hızlı bir biçimde oluşturulan ve stratejik bir yöntemde yönetilen internet ve kaliteli bir biçimde hazırlanan sosyal medya reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.
Kısacası, e-ticaret siteleri sosyal medya reklamları sayesinde daha fazla müşterilere erişerek satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *